14 Temmuz 2020 Salı
Anasayfa > ALMANYA HABERLERİ > Avrupa'da bir ilk! HANNOVER'E TÜRK BELEDİYE BAŞKANI
Avrupa'da bir ilk! HANNOVER'E TÜRK BELEDİYE BAŞKANI

Avrupa'da bir ilk! HANNOVER'E TÜRK BELEDİYE BAŞKANI

11.11.2019 00:55 12 14 16 18 yazdır
Almanya Aşağı Saksonya eyaletinin başkenti Hannover'de Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini Yeşiller Partisi'nin adayı Belit Onay kazandı. Yüzde 53,7 oy olarak ikinci turda seçimi kazanan 38 yaşındaki hukukçu Onay, Avrupa'nın ilk Türk belediye başka
Türkiye kökenli bir işçi ailesinin çocuğu olan Belit Onay'ın başarısı Almanya'daki Türklerde büyük sevinç yarattı.

Almanya Aşağı Saksonya eyaletinin başkenti Hannover’de 27 Ekim’de yapılan Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine 38 yaşındaki hukukçu Belit Onay, Yeşiller Partisi’nin adayı olarak girdi. Türk kökenli, genç ve başarılı siyasetçi Onay, yüzde 32,2 oy alarak ilk sırada, ikinci tur seçimlere katılma hakkı kazandı. İkinci tur seçimleri ise 10 Kasım Pazar günü yapıldı. Yeşiller Partisi adayı Belit Onay, resmi olamayan sonuçlara göre, oyların yüzde 53,7’ni olarak büyük bir zafer elde etti. Onay, Hannover Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. Türk kökenli belediye başkanı olarak Avrupa'da bir ilke imza atan Belit Onay'ı ilk kutlayan kişi, rakibi Eckhard Scholz oldu. Scholz da seçimlere Hristiyan Demokrat Partisi'nin (CDU) adayı olarak katılmıştı.

SPD DE ONAY'I DESTEKLEDİ
Eyaletin başkenti Hannover 73 yıldır Sosyal Demokrat Partili (SPD) belediye başkanları tarafından yönetiliyordu. SPD bu seçim ile en sağlam kalesini kaybetti. İlk seçimlerde ikinci tura kalamayan SPD, Belit Onay'ı destekleyeceğini duyurmuştu.

TÜRKLERDE BÜYÜK SEVİNÇ
Belit Onay'ın zaferi Almanya’daki göçmenlerde sevinçle karşılandı. Avrupalı Türk İşadamları Birliği Başkanı Dr. Ahmet Güler, "Türkiye Kökenli Belit Onay’ın Hannover Büyükşehir Belediye seçilmesi gurur verici bir gelişme. Alman dostlarımızın bir adayın etnik kökenine bakmadan, Almanya’da doğmuş ve eğitim görmüş Belit Onay’ı seçmeleri göç tarihi açısından çok önemli bir aşamadır. Türk kökenliler ve tüm göçmenler de Belit Onay’a destek vermişlerdir. Ancak Belit Onay’ın esas Almanlar tarafından seçildiğini unutmamak gerekir” diye konuştu.


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri