27 Eylül 2022 Salı
Anasayfa > Roportajlar > Dünya tartışmaya devam ediyor ama… Kanada Başbakanı Trudeau ve eşi AstraZeneca aşısı oldu
Dünya tartışmaya devam ediyor ama… Kanada Başbakanı Trudeau ve eşi AstraZeneca aşısı oldu

Dünya tartışmaya devam ediyor ama… Kanada Başbakanı Trudeau ve eşi AstraZeneca aşısı oldu

25.04.2021 00:56 12 14 16 18 yazdır
Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve eşi Sophie Trudeau, kanda pıhtılaşmaya yol açtığı iddiaları nedeniyle tartışmaların hedefindeki AstraZeneca aşısından yaptırdı.


Dünya genelinde corona virüsü salgınına karşı aşılama kampanyaları devam ederken, aşı yaptıran ülke liderlerinin sayısı da giderek artıyor.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve eşi Sophie Trudeau, AstraZeneca’nın geliştirdiği Covid-19 aşısının ilk dozlarını yaptırdı. Trudeau, eşiyle birlikte gittiği aşı merkezinde yaptığı açıklamada, “Aşı olmaya uygunsanız, mümkün olan en kısa sürede yaptırın” dedi.

‘EN İYİ AŞI KOLUNUZDAKİ AŞI’

Başbakan ve eşinin yanı sıra Sağlık Bakanı Patty Hajdu da AstraZeneca aşısının ilk dozunu oldu. Hajdu daha sonra sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, “En iyi aşı, kolunuzdaki aşı. Bugün AstraZeneca aşısının ilk dozunu alma sırası bendeydi” ifadelerini kullandı.

Kanada Başbakanı Justin Trudeau.

Kanada'nın Ontario ve diğer eyaletlerinde AstraZeneca aşısının kullanımı 40 yaş ve üzerindeki yetişkinlere tavsiye ediliyor.

BAĞLANTIYI EMA DA KABUL ETTİ

Aşı çalışmalarının başında en önde gösterilen Oxford ve AstraZeneca'nın birlikte geliştirdiği aşı, son ayların en tartışmalı konusu haline geldi. Serebral venöz sinus trombozu (beyin damarlarında kan pıhtılaşması) neticesinde ölümlere yol açtığı iddia edilen aşı, Avrupa'da pek çok ülkede özellikle de genç yetişkinlerde durduruldu.

Aşıya onay veren Avrupa İlaç Ajansı EMA'nın aşı bölümünün başındaki isim Marco Cavaleri, “Aşıyla meydana gelen olaylar arasında açık bir bağlantı olduğunu söyleyebiliriz. Buna rağmen söz konusu reaksiyona yol açan şeyin ne olduğunu tam olarak bilmiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.KaynakSözcü


www.avrupahaber.net 

Muharrem Seren 


Diğer Röportajlar
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.