22 Mayıs 2019 Çarşamba
Anasayfa > NORVEÇ HABERLERİ Norge > NORVEÇ MİLLİ BAYRAMINI KUTLADI.(FEIRET NORGES NASJONALDAG )

NORVEÇ MİLLİ BAYRAMINI KUTLADI.(FEIRET NORGES NASJONALDAG )

17.05.2016 22:58 12 14 16 18 yazdır
Norveç'in başkenti Oslo'da binlerce insanın katıldığı kutlamalar şenlik ve coşku içinde geçiyor.Ellerinde bayraklarla küçük büyük herkes katıldı.Evleri ve işyerlerinide de herkes bayraklarla süsledi.
NORVEÇ MİLLİ BAYRAMINI KUTLADI.(FEIRET NORGES NASJONALDAG )
1500'lerin başlarından beri Danimarka'nın himayesi altında olan Norveç, Napolyon savaşları sırasında kazanan tarafta olan İsveç'e devredildi. Bunu fırsat olarak gören Norveçliler, seçimle bir meclis topladılar. 10 Nisan 1814'te Eidsvoll'de toplanan meclis, beş haftada anayasayı yazdı. 16 Mayıs'ta tamamlanan anayasa onaylandı ve 17 Mayıs günü yayınlandı. Kazanan tarafta olan İsveç bağımsızlığın onuncu gününde güç kullanarak kutlamaları durdurdu ve Norveç'in bağımsızlığını tanımadı. Bu olay Norveç'in zorunlu olarak İsveç'le birlik sağlamasına sebep oldu. 

Giderek artan milliyetçi hareketlerle birlikte 1905 yılının 7 Haziran günü Norveç tekrar bağımsızlığını ilan etti fakat İsveç krallığı bu bağımsızlığı aynı yıl 26 Ekim'e kadar tanımadı. Bağımsızlığını resmi olarak kazanmış olan Norveç, kral arayışına halk oylamasıyla Danimarkalı Prens Karl'ı seçerek son verdi. 25 Kasım 1905'te ülkeye gelip devletin başına geçen prens daha sonra VII. Haakon adını aldı.

Kutlamalar

17 Mayıs günü bugün bile ulusal bayram olarak büyük coşkuyla kutlanılır. Kutlamaların en önemli parçası bütün ülkede yapılan çocukların geçit töreni olarak görülür. Başkent Oslo'da, kraliyet yolundan saray bahçesine kadar yürüyen çocuklar, balkondan onları selamlayan kraliyet ailesine el sallarlar. Tüm ülke kırmızı, beyaz ve mavi kurdeleler ve rozetler takar. Neredeyse herkes Bunad denilen geleneksel kıyafetleri giyer. Gün boyunca konserler, barbeküler, halk dansları ve çeşitli etkinlikler sürdürülür. Herkes bayrak töreni ve ulusal marş için şehir merkezine gider. 
Ülkenin çeşitli yerlerindeki küçük kasabalarda kutlamalar farklılık gösterebilir. Günün en büyük anlamı Norveçlilik ve ailedir.
Ülkenin her yerinde olduğu gibi başkent Oslo'da da 201. Bağımsızlık Günü büyük bir coşku ile kutlandı. Sabahın erken saatlerinde başkentin ünlü Karl Johans Caddesi'ni dolduran on binlerce Norveçli, geleneksel kıyafetleriyle, ellerinde Norveç bayraklarıyla Kraliyet Sarayı'na doğru yürüyerek Kraliyet Ailesi'ni selamladı. 

Ayrıca ünlü internet arama motoru Google, 17 Mayıs Norveç Bağımsızlık Günü sebebiyle özel bir doodle hazırladı. Hazırlanan doodlede, elinde bir trompet çalan Norveçli göçmen ve geleneksel Norveç kıyafetleri giyen bir Norveçli kadının oğluyla keman çaldığını gösteren bir resim yerleştirildi.
HABER:Muharrem SEREN AJANS MEDİA
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri