ALMANYA HABERLERİ Haber Girişi : 04 Haziran 2024 13:29

Alman Demiryolu şirketi Türkiye'den Personel alacak

Alman Demiryolu şirketi Türkiye'den Personel alacak

Almanya’nın en büyük demiryolu şirketi Deutsche Bahn (DB), yeterli sayıda makinist ve ulaşım uzmanı olmadan hedeflenen ulaşım dönüşümünü gerçekleştiremeyeceği için yurt dışından eleman alımına yöneldi. Deutsche Bahn, 2019 yılı sonunda yurt dışından işçi alımı için özel bir bölüm kurdu.

Son üç yılda yurt dışından yapılan hedefli işe alımlar sonucu 700’e yakın uzman ile sözleşme imzalandı. Bu bağlamda ağırlıklı olarak Tunus ve Mısır’dan makinistler, Türkiye’den ise elektronikçiler Deutsche Bahn bünyesine katıldı.

Deutsche Bahn, bu yıl yaklaşık 30 bin yeni çalışanı işe almayı planlıyor. Demiryolu işletmeleri birliği Allianz Pro Schiene’ye göre, çevre ve iklim koruma açısından da önemli olan ulaşım dönüşümünün başarıyla gerçekleşebilmesi için her yıl 5 bin ila 10 bin ek makiniste gereksinim var. Ancak mevcut durumda yılda bin ila 2 bin yeni çalışan işe alınabiliyor.

Makinistlerin yanı sıra elektronikçiler, ray işçileri, inşaat mühendisleri, kamyon ve otobüs şoförleri ile üstyapı montajcıları da aranıyor.