AVUSTURYA HABERLERİ Haber Girişi : 20 Nisan 2018 15:21

Avusturya’dan erken seçim açıklaması: İzin vermeyeceğiz

Avusturya’dan erken seçim açıklaması: İzin vermeyeceğiz
Avusturya'da Türkiye karşıtı sağcı koalisyon bugün 24 Haziran'da gerçekleşecek erken seçimlerle ilgili bir açıklama yaptı. Avusturya Başbaşkanı Sebastian Kurz, "Avusturya'daki Türk seçim kampanyaları istenmiyor ve dolayısıyla da izin verilmeyecektir" dedi

Geçtiğimiz yıl göreve gelmeden önce dışişleri bakanıyken bile Türkiye karşıtı bir tutuma sahip olan Avusturya’nın Başbakanı Sebastian Kurz açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üye olmasını istemediğini sık sık dile getiren Kurz, ORF radyosuna konuştu.

Kurz, “Erdoğan’ın önderliğindeki Türkiye, Avrupa’daki Türk kökenli toplulukları yıllardır kendi çıkarına kullanıyor. Avusturya’daki Türk seçim kampanyaları istenmiyor ve biz bunlara daha fazla izin vermeyeceğiz” ifadesini kullandı. Kurz, Avusturya’nın bütün Türk siyasi partilerinin seçim kampanyası etkinliklerine engel olacağını da aktardı.

Geçen yıl, Hollanda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte Bakan Kaya'nın uçağına iniş izni vermemişti. Kaya, Almanya'dan kara yoluyla Hollanda'ya geçmiş ve Rotterdam polisi, West Blaak semtindeki Türkiye Başkonsolosluğu binası ile Hilgersberg'deki konsolosluk resmi konutunu giriş çıkışlara kapattıktan sonra Bakan Bu sırada Hollanda'ya gelen Kaya'nın konvoyu polis tarafından durdurulmuştu. Kaya'nın Türkiye'nin Rotterdam Başkonsolosluğu'na girmesine izin vermeyen polis, bakandan ülkeyi terk etmesini istemiş ve göstericilere müdahale etmişti.

Geçen yıl, Hollanda Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte Bakan Kaya’nın uçağına iniş izni vermemişti. Kaya, Almanya’dan kara yoluyla Hollanda’ya geçmiş ve Rotterdam polisi, West Blaak semtindeki Türkiye Başkonsolosluğu binası ile Hilgersberg’deki konsolosluk resmi konutunu giriş çıkışlara kapattıktan sonra Bakan Bu sırada Hollanda’ya gelen Kaya’nın konvoyu polis tarafından durdurulmuştu. Kaya’nın Türkiye’nin Rotterdam Başkonsolosluğu’na girmesine izin vermeyen polis, bakandan ülkeyi terk etmesini istemiş ve göstericilere müdahale etmişti.

Avusturya’da geçen yıl da benzer bir olay yaşanmıştı. Dönemin Sosyal Demokrat Şansölyesi, Türk bakanların seçim kampanyası yapmasına izin vermemiş ve Avusturya’da bir yasa yürürlüğe girmişti. Bu yasa kapsamında, Viyana hükümetine yabancı ülkelerin siyasi buluşmalarına müdahale etmesinin önü açılmıştı.

Türkiye’de yapılan referandum öncesinde Türk bakanlar, Almanya ve Hollanda’ya gitmiş fakat bu toplantılar iptal edilmişti. Bu gelişme Ankara ile Avrupa Birliği ülkeleri arasında diplomatik krize sebep olmuştu.Avusturya’da yaklaşık 350.000-500.000 arasında Türk yaşarken Almanya’da 5.000.000 ve Fransa’da da 1.000.000 Türk ikamet ediyor. Hollanda ve İngiltere’de de yaklaşık 500.000 Türk’ün yaşadığı tahmin ediliyor .

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.