İNGİLTERE HABERLERİ Haber Girişi : 13 Mart 2019 01:21

Son dakika... İngiliz parlamentosu Brexit anlaşmasını reddetti

Son dakika... İngiliz parlamentosu Brexit anlaşmasını reddetti
İngiliz parlamentosu, hükümetin Avrupa Birliği (AB) ile vardığı Brexit anlaşmasını revize edilmiş halini de reddetti.

İngiltere Başbakanı Theresa May, Brexit anlaşmasının  ikinci kez reddedilmesinden derin üzüntü duyduğunu belirterek, Avrupa Birliği'nden (AB) düzenli bir şekilde ayrılmanın en iyi sonuç olduğuna inanmaya  devam ettiğini söyledi.


Parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası'nda yapılan oylamada Brexit Anlaşması 242'ye karşı 391 oyla kabul edilmedi.

Anlaşma 15 Ocak'taki ilk oylamada da ezici çoğunlukla  reddedilmişti.

Milletvekilleri ikna olmadı

Maddeye karşı çıkanlar, bu yeni belgenin herhangi bir yenilik  getirmediğini, sadece anlaşma metninin bir yorumu olduğunu belirtiyordu.

Maddeye yönelik en önemli itiraz, bunun İngiltere'yi AB ile belirsiz  bir süre için ve tek taraflı ayrılamayacağı bir gümrük birliği içinde tutacağı  yönündeydi.

İngiltere Başsavcısı Geofrey Cox da bugün bu riskin sürdüğünü  doğrulamış ancak alınan tavizlerin ''riski azalttığını'' söyleyerek Brexit anlaşmasını savunmuştu.

Tedbir maddesi İngiltere'nin parçası Kuzey İrlanda ile AB üyesi  İrlanda Cumhuriyeti arasında Brexit sonrasında fiziki sınır  girmesini önlemek  için İngiltere ile AB'nin, soruna çözüm getiren yeni bir düzenleme üzerinde  anlaşılana kadar gümrük birliği içinde kalmasını öngörüyordu.

Sert Brexit yanlıları bu maddeyle İngiltere'nin AB'nin uydu devletine  dönüşeceğini ve Kuzey İrlanda'nın da ülkeden kademeli kopacağını savunuyordu.

İlave oylamalar

Parlamento yarın ''anlaşmasız ayrılık'', perşembe günü de ''Brexit  tarihinin ertelenmesi'' seçeneklerini oylayacak.

İngiltere'de parlamentoda çoğunluk daha önce yapılan bir oylamada  ''anlaşmasız ayrılık'' seçeneğinin ortadan kaldırılması yönündeki bir önergeyi  desteklemişti ancak önergelerin hükümetleri bağlayıcılığı bulunmadığından,  hükümet bu seçeneği masada tutmayı sürdürmüştü.

Başbakan May, parlamentonun ''anlaşmasız ayrılık'' seçeneğiyle ilgili  bu defa vereceği kararı uygulama sözü verdi.

Hükümet, Brexit tarihi konusunda da ''kısa süreli'' bir ertelemeden  yana tavır alıyor. Başbakan May, muhtemel bir erteleme için haziran ayı sonunu  işaret etmişti.

Parlamento, Brexit anlaşmasının ilk halini ''tarihi'' diye  nitelendirilen 230 oy farkla reddetmişti.

İngiltere 23 Haziran 2016'da yapılan referandumda yüzde 48'e karşı  yüzde 52 ile AB'den ayrılma kararı almıştı.

MAY: ÜZÜNTÜ DUYUYORUM

İngiltere Başbakanı Theresa May, Brexit anlaşmasının  ikinci kez reddedilmesinden derin üzüntü duyduğunu belirterek, Avrupa  Birliği'nden (AB) düzenli bir şekilde ayrılmanın en iyi sonuç olduğuna inanmaya  devam ettiğini söyledi. 

May, oylama sonrası yaptığı açıklamada, AB ile vardığı anlaşmanın  mümkün en iyi anlaşma olduğunu savundu. May,  "Parlamentonun, bu akşam aldığı  karar karşısında derin bir üzüntü duyuyorum. İngiltere'nin AB'den bir anlaşma ile  düzenli bir şekilde ayrılmasının en iyi sonuç olacağına inanmaya devam ediyorum."  dedi.

Daha önce planlandığı şekilde yarın AB'den anlaşmasız bir şekilde  ayrılığın, bunun reddedilmesi durumunda ise ertesi gün Brexit'in ertelenmesinin  oylanacağına dikkati çeken May, bu oylamalardan çıkacak sonuçlara göre hükümet  olarak gerekenleri yapacaklarını söyledi.

Yine de ayrılık için en iyi yolun bir anlaşmayla düzenli şekilde  gerçekleşmesi olduğunu vurgulayan May, "Ancak anlaşmasız ayrılık ya da Brexit'in  ertelenmesine oy vermek karşı karşıya olduğumuz sorunları çözmüyor." dedi.

Erteleme kararının çıkması durumunda AB'nin açıklama bekleyeceğini  belirten May, "Parlamento bu soruya cevap vermek durumunda kalacak. Ayrılık  maddesinin işletilmesini geriye mi almak istiyor ya da bu anlaşmayla olmasa bile  anlaşmalı bir şekilde mi ayrılık istiyor? Bunlar istenmeyen tercihlerdi. Ancak  bugünkü karar neticesinde yüzleşilmek zorunda kalınacaklar." diye konuştu.

 AB HER ŞEYİ YAPTI

Avrupa Birliği (AB), İngiliz parlamentosunun Brexit  anlaşmasını ikinci kez reddetmesinin ardından, "Brexit'te anlaşma sağlanması için  AB tarafı gereken her şeyi yaptı. Brexit kördüğümü sadece Londra'da çözülebilir.  Bugünkü oylamayla anlaşmasız ayrılık ihtimali ciddi bir şekilde arttı."  uyarısında bulundu. 

AB Konseyi Sözcüsü Preben Aaman, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  İngiliz parlamentosunda gerçekleşen oylama sonucundan üzüntü duyduklarını  belirtti.

"Brexit'te anlaşma sağlanması için AB tarafı gereken herşeyi yaptı.  Brexit kördüğümü sadece Londra'da çözülebilir" açıklamasında bulunan Aaman,  AB'nin mevcut ayrılık anlaşmasını tedbir maddesiyle birlikte desteklediğinin  altını çizdi.

Aaman, İngiltere'nin AB'den ayrılacağı 29 Mart'a sadece 17 gün  kaldığına dikkati çekerek, "Bugünkü oylamayla anlaşmasız ayrılık ihtimali ciddi  bir şekilde arttı. Anlaşmasız ayrılığa ilişkin hazırlığımızı yapmaya devam  edeceğiz." ifadelerini kullandı.

İngiltere'nin AB'den ilave süre istemesi durumunda bunun 27 AB üyesi  tarafından görüşüleceğine ve oy birliğiyle karar alınabileceğine işaret eden  Aaman, AB'nin uzatma için İngiltere'den geçerli bir gerekçe sunmasını  beklediğini, AB kurumlarının sorunsuz işleyişinin önemli olduğunu kaydetti.


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.