HOLLANDA HABERLERİ Haber Girişi : 18 Mart 2019 21:58

Hollanda polisi Türk şüpheliyi yakaladı

Hollanda polisi Türk şüpheliyi yakaladı
Hollanda'da sabah saatlerinde gerçekleştirilen silahlı saldırının ardından polis 37 yaşındaki Gökmen Tanış'ı yakaladı. Olayda üç kişi yaşamını yitirdi. Beş kişi de yaralı.
Hollanda'da polis, saatler süren operasyonun ardından üç kişinin öldüğü silahlı saldırının zanlısı 37 yaşındaki Türkiye doğumlu Gökmen Tanış'ın yakalandığını açıkladı. 

Polis, daha önce Twitter üzerinden, tramvaydaki yolcuların hedef alındığı olayla ilişkisi olduğu düşünülen Tanış'ın fotoğrafını paylaşmıştı. 

Daha önce sabıka kaydı olduğu açıklanan şüpheliyi yakalamak için polis bölgede geniş çaplı operasyon başlatmıştı. Operasyon kapsamında şüphelinin evi yakınlarında ağır silahlı terörle mücadele timlerinin ve özel eğitimli köpeklerin konuşlandığı aktarılmıştı. Tanış'ın nerede yakalandığı henüz açıklanmadı. 

Türkiye'den kınama

Utrecht'teki silahlı saldırının ardından Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından bir açıklama yapıldı. Yazılı açıklamada saldırının "faili kim olursa olsun ve hangi saikle gerçekleştirilmiş olursa olsun" şiddetle kınandığı vurgulandı. Açıklamada ayrıca "Bu saldırı karşısında Hollanda halkı ve Hükümeti ile dayanışmamız tamdır" ifadesine yer verildi.

Üç kişi yaşamını yitirdi

Utrecht'te yaşanan olayla ilgili bir açıklama da kentin belediye başkanından geldi. Utrecht Belediye Başkanı Jan van Zanen, Twitter üzerinden yayınladığı video mesajında olay sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının üçe çıktığını söyledi. Daha önce saldırıda bir kişinin öldüğü belirtilmişti. Belediye Başkanı, ayrıca üçü ağır olmak üzere dokuz kişinin yaralı olduğunu duyurdu. 

Daha sonra yapılan açıklamalarda ise yaralananların sayısının beş olduğu belirtildi. Olayda terör şüphesi olduğuna dikkat çeken van Zanen, "Bu olayın bir terör saldırısı olduğu prensibi ile çalışmalarımızı yürütüyoruz" dedi. 

"Terör ihtimal dışı değil"

Hollanda Başbakanı Mark Rutte olay sonrası Lahey'de düzenlediği basın toplantısında terör ihtimalinin gözardı edilmediğini söyledi. "Ülkemiz Utrecht'te saldırının hedefi oldu. Tramvaydaki yolculara ateş açıldığı ve yaralılar olduğu net" diyen Rutte, olayın terör eylemi olabileceği ihtimalini değerlendirdiklerini söyledi.

DW TÜRKÇE 
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.