SAĞLIK Haber Girişi : 18 Mart 2023 21:46

Vücuttaki B12 deposunu dolduran tek besin

Vücuttaki B12 deposunu dolduran tek besin
Hastalıklardan korunmak için bağışıklık sistemini güçlü tutmak oldukça önemlidir. Özellikle de B12 vitamini, vücut sağlığında önemli bir yere sahiptir. Bu besin hem hastalıklara karşı sizi koruyor hem de B12 vitamini deposunu dolduruyor.


Yumurtanın tonlarca faydası olan güç dolu bir süper gıda olduğunu biliyor muydunuz? Birçok hastalığa karşı koruyan bu mucizevi besin aynı zamanda kas ve iskelet sisteminin de yapı taşı oluyor. Peki yumurtanın diğer faydaları neler? Gelin birlikte bir bakalım.

Yumurta, besin değeri yüksek bir besindir. Yumurtanın birçok faydası şunlardır:

A, B5, B12, B2 vitaminleri günlük önerilen ihtiyacınıza eklenir
B6, D, E ve K vitaminleri yumurtada bulunur.
Selenyum kanserle savaşan bir antioksidandır
Fosfor sağlıklı kemik ve dişlere yardımcı olur

Kalsiyum kemiklerinizin güçlü kalmasına yardımcı olur
Çinko bağışıklık sisteminize yardımcı olur


Omega-3 ile zenginleştirilmiş yumurtalar daha sağlıklı yağlara ve A ve E vitaminlerine sahiptir.

GÖZ SAĞLIĞINI KORUR 
Yumurta, göz sağlığı için gerekli olan A vitamini içerir. Bunu belirtmek çok önemlidir, çünkü A vitamini eksikliği gelişmekte olan ülkelerdeki çocuklarda en yaygın körlük nedenidir.

Ayrıca zeaksantin ve lutein, maküler dejenerasyon ve katarakt riskini azaltabilen iki besindir. Bir çalışma, günde bir yumurta sarısının kandaki bu besinlerin her ikisini de önemli ölçüde artırdığını gösterdi.

 B12 VİTAMİNİ DEPOSU 
Yumurta, B12 vitaminiyle dolu olan zengin bir besindir. Her gün bir adet yumurta yemek, B12 depolarını doldurarak, karşılaşabileceğiniz hastalıkların önüne geçecektir. Özellikle kaz ve ördek yumurtaları daha yüksek miktarlarda B12 vitamini içerir.

MEME KANSERİ RİSKİNİ AZALTIYOR 
Harvard Üniversitesi'nde yapılan araştırmalarda, yumurtaların meme kanseri riskini azaltabileceğini gösterdi. Özellikle ergenlik döneminde yumurta tüketilmesinin daha faydalı olduğunu gösterdi.


Bununla birlikte, daha sonra yapılan bir çalışma, her hafta en az altı yumurta tüketen kadınların, daha az yumurta yiyen kadınlara göre meme kanseri riskinde %44 azalma olduğunu gösterdi. Yumurtadaki kolin de meme kanseri riskine karşı koruyucudur.

TRİGLİSERİTLERİ DÜŞÜRÜR 
Trigliseritler kalp hastalığı için bir risk faktörüdür. Yemek yediğinizde hemen ihtiyaç duyulmayan yağ trigliseritlere dönüştürülür. Kanınızda ve yağ hücrelerinizde bulunurlar. Omega-3 ile zenginleştirilmiş yumurtalar, kan trigliseritlerini azaltan yağ asitleri içerir.

KALP SAĞLIĞINI DESTEKLİYOR 
Yumurtalar, betain ve kolin gibi kalp sağlığını destekleyen çeşitli besinler açısından zengindir. Çin'de yaklaşık yarım milyon insan üzerinde yapılan bir araştırma, günde bir yumurta yemenin kalp hastalığı ve felç riskini azaltabileceğini öne sürüyor, ancak uzmanlar yumurtanın faydalı olması için sağlıklı bir yaşam tarzının parçası olarak tüketilmesi gerektiğini vurguluyor.(CNNTÜRK)

www.avrupahaber.net 

Muharrem Seren 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.